Listopad 2017

Masťový základ balzámu na rty

21. listopadu 2017 v 13:54
Dnes jen opravdu krátký článek...

Tak jsem se odhodlala vyrobit si zatím masťový základ pro balzám na rty. Za tepla jsem si rozpustila včelí vosk, olivový olej a pevný vosk s kakaovým máslem. Míchala jsem do vychladnutí. Balzám se velmi dobře roztírá, nelepí. Voní po kakau a včelím vosku. Přemýšlela jsem, že vyzkouším do balzámu použít měsíčkový macerát. Přeci jen je měsíček hojivý a pěkně voní.
Do těchto zimních a sychravých dnů bude ideální balzám na rty.

Handmade hydratační krém

20. listopadu 2017 v 13:18
Tak jsem se konečně dostala k výrobě hydratačního krému. Použila jsem 5 bylinek: kořen lopuchu, citronovou trávu, květ pomeranče, květ divizny a kořen devětsilu. Nechala jsem je vymacerovat asi 3 hodiny a pak je přimíchala k hydratačnímu základu. Přidala jsem pár kapek citronelové silice.

Voní jemně po citronu. Krémík se dobře roztírá, rychle se vstřebává a nezanechává pokožku mastnou. Ideální krém k promazání pokožky po koupeli či na obličej.

Také jsem si umíchala čajovou směs na kašel. Ze čtyř bylin. Mateřídoušky, podbělu Jitrocele a lékořicre. Jsou to bylinky, které obsahují látky tzv. slizy, které pomáhají ředit hlen a mateřídouška působí protizánětlivě. Pije se 3 x denně polévková lžíce.

Příště budu vyrábět krém na akné a balzám na rty.

Výroba mastičky na ekzém

8. listopadu 2017 v 19:51
V předešlém článku jsem prezentovala maceraci bylinek na mastičku. Povedla se. Použila jsem olivový olej a včelí vosk. Včelí vosk jsem na vodní lázni roztavila s olejem, ve kterém jsem vymacerovala bylinky. Po roztavení jsem odstavila a míchala do vychladnutí. Balzámek voní po levaduli a heřmánku. Výtečně promaže tělo a také se dá použít na rty.

Příště se chystám na pleťový hydratační krém. Usmívající se

Macerace bylin a výroba mastičky na ekzém

4. listopadu 2017 v 10:22
Dnes jsem si "naložila" bylinky na další mastičku. Hodně lidí trpí na ekzémy. Tak jsem si řekla, že připravím mazání na tento kožní problém. Maceruji v olivovém oleji bylinky: levanduli, arniku, islandský lišejník, heřmánek, řebříček. Všechny uvedené bylinky se navzájem doplňují.

Je fascinující, kolik účinných látek se v bylinkách vyskytuje a jsou pro nás prospěšné. Farmakognozie - obor o bylinkách a jejich účinných látkách mě zajímá čím dál více. Je však pravdou, že spousta látek, obsažené v bylinkách, nejsou známy či není znám dosud jejich farmakologický účinek. Také mě zajímá, jak vyextrahovat aktivní látky z bylin, co nejefektivněji. Je to složitý proces, který mě zajímá a čtu literaturu a a odborné časopisy.

Přemýšlela jsem, na jaké oblasti terapie kůže se budu věnovat. Především to jsou ekzémy, lupénka a akné.
Ano, je spousta kosmetiky a syntetických látek, které zmírňují příznaky těchto nemocí. Nicméně věřím v sílu léčivých rostlin a hlavně chemických látek v nich obsažených. Je příjemné, když lidem moje mastičky pomáhají.

Co dál?

3. listopadu 2017 v 17:47
Po nějaké době se ke mně dostala zpětná vazba mastičky, kterou jsem asi před měsícem vyráběla. Textura tělového másla se mi moc nevyvedla. Ne, mastička se mi nesrazila, nebyla nehomogenní, ale na kůži vytvářela lepivý efekt. Což není moc příjemné se po aplikaci mastičky dotknout nějakého předmětu - je vše umaštěné- ba co víc, namazat si na tělo "lepivou" hmotu je opravdu nepříjemný pocit. Avšak jeden známý, který trpí lupenkou, vyzkoušel tuto "lepivku" a prý se to trochu zlepšilo. No, musím zapracovat na té technologii.

Ale... Vyráběla jsem další dva základy, do kterých jsem přidala výluh z bylin a vypadá to dobře. Jedna mastička je mastná a výživná se změkčujícím efektem a druhá krémová s chladivým účinkem. Dobře se obě vstřebávají. Někdy je to legrační, zkoušet různá složení mastí - látek, aby spolu fungovaly. Ale baví mě to.
Rozhodně je to zábavnější než stát za pultem a prodávat Paralen....

Mimochodem, pořídila jsem si destilační aparaturu na destilování silic - vonných olejů z bylin. Zatím jsem si zkoušela předestilovat vodu, abych zjistila, jak to funguje v domácích podmínkách. No, a potom jsem vyzkoušela destilovat vonný olej z rozmarýnu. Abych řekla, nic moc. Olejíčku bylo maličko. Ale nevzdávám se a příště zkusím vydestilovat heřmánek :-)

Mixturaherba

2. listopadu 2017 v 17:48
Na cestě k bylinkám.


Dříve jsem pracovala v lékárně jako farmaceutický asistent. Někdo si myslí, že je o "čistá" práce v klidu s lidmi. Bohužel, realita je jiná. Dnešní moderní lékárenství je přebírání zboží - příjem léků = skladník. Léky jsou uloženy ve špinavých bednách, se kterými se farmaceutický asistent musí manipulovat. Jistě je vám jasné, že pokud jste v bílém oblečení, během pěti minut jste špinaví až za ušima.

Když konečně přeberete zboží, je třeba je uklidit na svá místa. Hlavně být opatrný při různých silách a velikostech, aby je lékárník pacientovi správně vydal. Práce je velice zodpovědná. Rozhodně by nemělo docházet k chybám.

A máme u práci za tárou. Tedy pro laiky za pultem. Kdo pracoval s lidmi a pro lidi, tak ví své. Je to snad nejtěžší (pro mě) práce, kterou člověk může vykonávat. Nikomu se nezavděčíte. Myslíte to s lidmi dobře, odplatou vám je arogantní odfrknutí nebo vám vynadají za něco za co nemůžete. Zažila jsem si za jedenáct let praxe dost. Už jsem si říkala, že mne nemůže nic překvapit. Opak je pravdou. I když, už spoustu věcí házím za hlavu.

Právě všechna tato úskalí lékárenské praxe mě dovedla k bylinkám. Začala jsem být alergická na tvrzení lidí:"dejte mi na to něco. Do zítřka potřebuju být zdravý." Nebo:"jak to, že na tuto chorobu se nic nevyrábí??!!" Zkrátka přestala mě farmakoterapie "klasickými" léky bavit a vrhla jsem se do studia bylinek. Myslím, že jsou lidmi podceňovány a je to škoda. Začala jsem si míchat svoje bylinné masti. Zatím jsem ve fázi zkoušení, ale od blízkých a známých mám dobré ohlasy. Minulý týden jsem vyráběla tělový balzám ze šípku, kypreje, kotvičníku, proskurníku a mydlice s pomerančovou vůní. Recepturu jsem si vymyslela sama. A čekám na zpětnou vazbu od lidí, kteří moji mastičku zkouší.

Mám v hlavě spoustu nápadů, co vyrábět, ale je také důležitá technologie zpracování. Takže jdu studovat, jak nejlépe dostat účinné látky z bylin do masťových základů....

Anna